Pojištění auta proti krádeži
Zatímco v minulosti se počítalo s tím, že automobil bude mít každá třetí rodina, dnes statistika jasně ukazuje, jak byly tyto propočty mylné. Vůz dnes vlastní většina rodin a má s tím i starosti o to, jak ho ochránit. Nejznámější riziko je krádež.
Té mohou zabránit nejenom mechanická zabezpečení, ale rizika může snížit i pojištění auta proti krádeži. Dnes jsou na trhu dvě hlavní možnosti, jak ho pojistit. A to buď v rámci samotné pojistky, nebo v rámci havarijního pojištění. Pojďme se na dané možnosti podívat.
Klasická pojistka proti krádeži
I tu najdeme v nabídce pojišťoven v segmentu havarijního pojištění, ale rizika pokrývají skutečně pouze samotnou krádež. Takové pojištění vozidel proti krádeži je ideální ve chvíli, kdy vás skutečně žádná jiná ochrana nezajímá.
Pozitivem je určitě cena, která může u starších a méně hodnotných vozí činit pouze několik set korun za rok. Samozřejmě s ohledem na cenu vozu může tato pojistka logicky i stoupat.
Standardní havarijní pojištění
Pojistit vůz můžeme i v rámci klasického havarijního pojištění, které kromě jiného pojištění auta proti krádeži obsahuje ve svém základu. Nutno říci, že zde je sice cena vyšší, ale na druhou stranu jsme chráněni třeba i proti nehodě, nebo vandalismu.
Jedná se tedy o kompletní pojistku, kterou dnes nabízí téměř každá pojišťovna, které orientuje své pojistné produkty i směrem k motoristům.
Na co hledět při uzavírání pojistky?
Pro jakou možnost se rozhodneme, je čistě na nás samotných. V čem bychom ale měli být obezřetní, to jsou základní parametry pojištění vozidel proti krádeži. Hlavní roli zde hrají limity plnění, které by měly odpovídat aktuální hodnotě našeho vozu. Určují totiž, kolik nám pojišťovna zaplatí.
Dále hledíme na spoluúčast, která může být fixní, nebo procentuelní. Ta určuje, o kolik bude vyplácená částka ponížena, a to jako náš podíl, který je s rizikem spjatý.